چگونه بفهمیم عینک پلاریزه است؟

0 2,029

زمانی که چشم‌ها به طور مستقیم در برابر نورخورشید قرار می‌گیرند، معجزه و زیبایی خورشید می‌تواند به سرعت فراموش شود. نور خورشید که به طور مستقیم به چشم‌ها ضربه می‌زند، بسیار آزار دهنده و به طور بالقوه خطرناک است.

خوشبختانه، امروزه عینک‌های آفتابی می‌توانند با تکنیکی به نام polarization اصلاح شوند تا شدت نور را کاهش دهند و به چشم‌ها آسیبی وارد نشود. عینک آفتابی یکی از وسایل ضروری است، خصوصا در فصل بهار و تابستان که نور خورشید شدت بیشتری دارد و همواره چشم‌ها در معرض تابش مستقیم اشعه‌هایUV قرار دارند. در واقع عینک آفتابی از چشم‌ها در برابر اشعه نورخورشید محافظت می‌کند.

لنزهای پلاریزه دارای یک ماده شیمیایی ویژه برای فیلتر کردن نور هستند. مولکول‌های شیمیایی به طور خاص برای مسدود کردن برخی نورها از لنز ساخته شده‌اند، در واقع لنز پلاریزه را باید مانند یک مینی باند در نظر بگیرید که در جلوی یک پنجره قرار دارد.

عینک‌های آفتابی Polarized بسیار محبوب هستند زیرا آنها علاوه بر اینکه میزان نور را کاهش می‌دهند از چشم‌ها در برابر نور خورشید نیز محافظت می‌کنند. با این حال، آنها نسبت به عینک آفتابی معمولی، گران‌تر هستند، بنابراین باید مطمئن شوید که برای چه چیزی پول پرداخت می‌کنید. با نگاه کردن به یک سطح بازتابنده، مقایسه دو جفت عینک آفتابی و یا استفاده از صفحه نمایش کامپیوتر، می‌توانید از تکنولوژی ضد تابش آفتابی قطبی استفاده کنید. در این مطلب برای تشخیص عینک پلاریزه سه روش را بیان می‌کنیم:

عینک پلاریزه

روش یک از سه: تست‌کردن عینک روی یک سطح بازتابنده

۱. یک سطح بازتابنده‌ای را پیدا کنید که زمان تابیدن نور، تابش خیره‌کننده‌ای ایجاد کند.
شما می‌توانید از یک میز مسطح، یک آینه یا یک سطح براق و تخت استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که انعکاس نور حتی از حدود ۲ تا ۳ فوت (۶۰ تا ۹۰ سانتی متر) قابل مشاهده است. اگر به تابش خیره کننده‌ای نیاز دارید، می‌توانید یک نور اضافی را روشن کنید و یا یک چراغ قوه را در یک سطح بازتابنده روشن کنید.

۲. عینک آفتابی را در فاصله‌ی حدود ۶ تا ۸ اینچ (۱۵ تا ۲۰ سانتی متر) در مقابل چشمان خود بگیرید.
باید قادر باشید که سطح را از طریق یکی از عدسی‌ها در یک زمان، ببینید. بسته به اندازه لنزها در عینک آفتابی ممکن است نیاز باشد کمی آنها را به صورت خود نزدیک کنید.

۳. عینک آفتابی را به سمت بالا تا زاویه ۶۰ درجه بچرخانید.
عینک آفتابی خود را باید در این یک نقطه قرار دهید، زیرا یکی از لنزها کمی بالاتر از دیگری است. از آنجایی که عینک آفتابی در جهت خاصی پولاریزه شده است، چرخش عینک آفتابی می‌تواند قطبی شدن را موثرتر کند. بسته به اینکه نور خیره شده چگونه به سطح ضربه می‌زند، ممکن است لازم باشد کمی زاویه عینک را تنظیم کنید تا اختلاف قابل ملاحظه‌ای مشاهده شود.

۴. از طریق لنز نگاه کنید و سطح انعکاس را بررسی کنید.
اگر عینک شما پلاریزه باشد، به وضوح متوجه خواهید شد که انعکاس نور از سطح براق، کاهش می‌یابد و حذف می‌شود. وقتی از طریق یکی از عدسی‌ها به سطح نگاه می‌کنید، تصویر، تیره است و تابش اندکی یا هیچ‌گونه تابشی مشاهده نمی‌شود؛ ولی هنوز هم تابشِ نوری از سطح به نظر می‌رسد. اگر هنوز هم به تأثیر عینک در کاهش تابش نور اطمینان ندارید، چند بار عینک را از مقابل چشمانتان کنار ببرید تا تفاوت حضور و عدم حضور عینک را متوجه شوید.

عینک پلاریزه

روش دوم از سه: مقایسه دو عینک آفتابی

۱. یک جفت عینک آفتابی را در نظر بگیرید که از پلاریزه بودن آن مطمئن هستید.
اگر در حال حاضر دارای یک جفت عینک آفتابی پلاریزه هستید و یا در فروشگاه چندین عینک آفتابی پولاریزه موجود است، می‌توانید از آنها استفاده کنید و یک آزمون مقایسه انجام دهید. این مقایسه فقط زمانی قابل انجام است که عینک دوم حتما پلاریزه باشد. لنزهای پلاریزه (قطبیده) لنزهایی هستند که یک فیلتر چند لایه بر رویشان قرار دارد و تنها اجازه می‌دهند نور در جهت عمودی از میانشان عبور کند، در حالی که لنزهای غیرپلاریزه معمولاً فقط ته رنگی دارند تا جلوی نور را سد کنند.

۲. عینک آفتابی پولاریزه را نگه دارید و جفت دیگر را در مقابل آنها نگه دارید.
عدسی‌های هر دو عینک را در مقابل چشمان خود تراز کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها از ۱ تا ۲ اینچ (۲.۵ تا ۵.۱ سانتی متر) فاصله دارند. عینکی که می‌خواهید پلاریزه‌بودن آن را تشخیص دهید، باید به شما نزدیک‌تر باشد و عینک پلاریزه، باید دورتر قرار بگیرد. اطمینان حاصل کنید که لنزها یکدیگر را لمس نمی‌کنند، زیرا ممکن است بر روی پوشش آنها خش ایجاد شود.

۳. برای دریافت نتایج بهتر عینک آفتابی را در مقابل یک نور روشن قرار دهید.
این کار باعث می‌شود که تست، کمی ساده‌تر شود، به ویژه اگر برای اولین بار است که می‌خواهید عینک آفتابی‌ها را با هم مقایسه کنید. تابش نور نتیجه کار را واضح‌تر می‌کند. شما می‌توانید از نور طبیعی که از یک پنجره می‌تابد یا نور مصنوعی مانند نور بالای سر و یا لامپ بالای سر استفاده کنید.

۴. عینک آفتابی مشکوک را ۶۰ درجه بچرخانید.
یکی از لنزها باید مورب باشد و عینک پلاریزه باید در جایگاه خود ثابت بماند. درواقع فقط یکی از لنزهای عینک، هم‌راستا با لنز عینک پلاریزه قرار می‌گیرد. مهم نیست که عینک آفتابی را در کدام طرف می‌چرخانید، اما مطمئن شوید که هر دو لنز ثابت و محکم است.

۵. برای دیدن اینکه آیا لنزها تیره‌تر هستند، به بخش همپوشانی لنزها نگاهی بیندازید.
اگر هر دو جفت عینک آفتابی پولاریزه باشند، وقتی به آنها نگاه می‌کنید لنزهای همپوشانی ظاهرا تیره‌تر می‌شوند. اگر جفت مشکوک پلاریزه نشده باشد، تفاوت در رنگ وجود نخواهد داشت. اگر عینک مورد نظر پلاریزه نباشد، تفاوتی در رنگ آنها مشاهده نمی‌کنید.

عینک پلاریزه

روش سه از سه: با استفاده از صفحه کامپیوتر

۱. صفحه کامپیوتر را روشن کنید و میزان روشنایی آن را در بیشترین حالت قرار دهید.
اکثر الکترونیک‌ها دارای تکنولوژی ضد انعکاسی مشابه عینک پولاریزه هستند. شما می‌توانید با نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر، پولاریزه بودن عینک را آزمایش کنید. صفحه نمایش سفید را باز کنید، زیرا روشنایی تاثیر آزمایش را بیشتر نشان می‌دهد.

۲. عینک آفتابی را روی چشمان خود قرار دهید.
هنگامی که در مقابل رایانه قرار گرفتید، عینک آفتابی را روی چشمان خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که مستقیما در مقابل صفحه نمایش نشسته‌اید. اگر صفحه‌ی نمایش دقیقا جلوی چشم‌های شما قرار ندارد، می‌توانید آن را بالاتر بیاورید تا درست در راستای چشم قرار بگیرد.

۳. سر خود را ۶۰ درجه به چپ یا راست بچرخانید.
همین‌طور که در مقابل صفحه نمایش نشسته‌اید، سر خود را ۶۰ درجه به طرف راست یا چپ کج کنید. یعنی درعین‌حال که در مقابل صفحه نمایش قرار دارید، بخش بالایی سر را به طرف راست یا چپ بدن کج کنید. اگر عینک پلاریزه باشد، به نظر می‌رسد که صفحه نمایش سیاه می‌شود، چون خاصیت ضدتابش عینک و صفحه، یکدیگر را خنثی می‌کنند. اگر کج‌کردن سر به یک طرف جواب نداد، طرف دیگر را امتحان کنید. اگر این طرف هم نتیجه نداد، عینکی که به چشم زده‌اید، پلاریزه نیست.

لنزهای پلاریزه چگونه عمل می‌کنند؟

نور خورشید می تواند از سطوح افقی مانند آب، خشکی، جاده های خیس و کاپوت یک خودرو در جهات بسیاری منعکس شود. این بازتاب‌ها که از سطوح افقی انجام می‌گیرند تابش خیره کننده‌ای ایجاد می‌کنند که می‌تواند دید یک راننده را مختل کند و باعث تصادف شود. لنزهای پلاریزه یا قطبیده برای افرادی مناسب است که روازنه مدت زیادی رانندگی می‌کنند و باید در همه ساعات روز دید خوبی داشته باشند. لنزهای پلاریزه برای افرادی که ماهیگیری و یا قایق سواری می‌کنند هم مناسب است چراکه این لنزها روشنایی زننده را حذف می‌کنند و به ماهیگیران و قایق سواران کمک می‌کنند ماهی‌ها و یا تخته سنگ‌ها را ببینند. لنزهای پلاریزه بیشتر زرد و خاکستری‌اند. در انتخاب عینک بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

عینک پلاریزه

تناسب

عینک آفتابی مناسب نه تنها باعث می‌شود که آنها زیباتر به نظر برسند، بلکه می‌توانند بر میزان موثر بودن آنها در مسدود کردن اشعه های مضر UV تاثیرگذار باشند. یک جفت عینک آفتابی مناسب باید به راحتی بر روی سر قرار بگیرد، بدون اینکه خیلی تنگ و یا ناراحت کننده باشد. مرکز لنز باید با مرکز چشم برابر باشد و فریم‌ها نباید بسیار وسیع باشند تا بتوانند اشعه‌های UV را در دو طرف خنثی کنند. این می‌تواند به همان اندازه به عنوان نور مستقیم خورشید به چشم آسیب برساند.

شکل

اشکال مختلفی از عینک آفتابی در بازار موجود است از جمله عینک چشم گربه، مثلثی، مستطیلی و… که هر کدام سبک‌های گوناگونی دارند. در اکثر موارد شکل انتخابی شما یک انتخاب زیبایی شناسی است. شکل مورد نظر خود را پیدا کنید که با ویژگی‌های چهره شما مناسب باشد. با این حال، برای فعالیت‌های خاص، شکل عینک آفتابی می‌تواند به محافظت از چشمان شما کمک کند. به عنوان مثال، عینک آفتابی Athletic به طور معمول یک طرح باریک دارد که کاملا بر روی صورت قرار می‌گیرد و اشعه‌های UV را از تمام زاویه‌ها متمایز می‌کند. این عینک برای بازی کردن در آفتاب بسیار مناسب است و خطرات نورخورشید را کاهش می‌دهد.

محافظت در برابر اشعه فرا بنفش

در حال حاضر باید مشخص شود که حفاظت از UV در برابر عینک‌های آفتابی یک اصل مهم است، اما باید بدانید که چه عینکی را انتخاب می‌کنید. اطمینان حاصل کنید که عینک آفتابی ۱۰۰٪ از UV محافظت می‌کند. علاوه بر این، با انتخاب عینک‌های آفتابی با لنزهای پولاریزه و ضد انعکاسی می‌توانید از چشمان خود مراقبت کنید تا جلوه نور را کاهش دهد.

ماده

اکثر عینک‌های آفتابی از پلاستیک ساخته شده‌اند، اما نوع پلاستیکی که عینک از آن ساخته شده است می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. پلاستیک‌های قوی‌تر احتمال شکستن یا آسیب دیدنشان کمتر است و از چشم‌ها در برابر اشعه خورشید بیشتر محافظت می‌کنند. پلی کربنات با دوام و سبک وزن است و معمولا در لنز و فریم استفاده می‌شود. CR-39 یک پلاستیک با کیفیت است که برای لنزها استفاده می‌شود و در برابر انفجار مقاوم است.

رنگ

رنگ‌های مختلف لنز، نور را به طور متفاوتی فیلتر می‌کنند. لنزهای رنگی مایل به قرمز، نور را بدون اعوجاج رنگ کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند برای رانندگی مناسب باشند. لنزهای کهربا و قهوه‌ای نیز نور آبی و تابش نور را کاهش می‌دهند. لنزهای گرادیان که بالای آن تیره‌تر هستند و به رنگ روشن تر محو می‌شوند، بسیار شبیه شیشه جلوی اتومبیل خودهستند، این عینک‌ها نور آفتاب را از بالا مسدود می‌کنند، بدون اینکه دید شما را خیلی تیره کنند.

منبع: بلاگ بورسیکا

دیدگاه شما؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد